Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 017 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

dziwne zmiany

piątek, 03 stycznia 2014 21:03

Świat przyspiesza, a więc są i zmiany. Czy na lepsze? Long time ago. Lata całe mnie tu nie było, dosłownie. Czy jest jeszcze sens blogować gdy nie ma juz zaprzyjaźnionych blogów? Spróbuję.


Podziel się
oceń
6
2

komentarze (187) | dodaj komentarz

minęło czasu

środa, 17 listopada 2010 23:44

by nudno nie byłokrańcówka


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

10 kwietnia

poniedziałek, 12 kwietnia 2010 20:55

Nie zamieszczam tu flag narodowych ani kirów ale..............

Nie sposób nie odnotować tego smutnego wydarzenia. Dziewięćdziesiąt sześć osób ginie w katastrofie lotniczej na ziemi smoleńskiej, tej samej tragicznej ziemi, która pamięta okrutne wojny i okrutne bratobójcze mordy za czasów stalina. Jest moment zrozumienia z Rosjanami ale pytanie czy dłużej potrwa, czy potrwa? Oby i módlmy się za to bo paradoksalnie Rosjanie bliżsi są nam niż jakiekolwiek inne narody u których próżno szukamy bratniej duszy i pomocy w biedzie. Oni są nam potrzebni jako odbiorcy naszych dóbr, my jesteśmy im potrzebni jako mediatorzy z Zachodem i nauczyciele demokracji. Wiem, my sami wciąż się jej uczymy, ale tam...o zgrozo. O ile zorientowanie Rosji na Zachód stałoby się faktem, Polska mogłaby odegrać w tym procesie bardzo znaczącą rolę. Zysk z tego byłby niewyobrażalnie wielki i mocno pozytywny dla obydwu stron. Połączenie myśli technicznej rosyjskiej z polską i zachodnią mogłoby zaowocować bezprecedensowymi osiągnięciami w każdej z dziedzin nauki i życia na całym świecie. Rosja jest sama dla siebie światem ale światem upadającym bo to, co się tam dzieje (milicja będąca strukturą mafijną, gigakorupcja itd) napawa jedynie lękiem. Może nie powinienem tak tego ujmować ale to co się stało być może jest swoistą ofiarą, bolesnym acz koniecznym dopełnieniem czegoś. Świat nie wierzy łzom, ale świat uwierzył faktom, które tylko w takich okolicznościach ze zdwojoną siłą uderzyły w Rosjan i resztę obojętnego świata, że była zbrodnia, cicha i zbyt długo zmilczana. Ruskie w jakimś tam Katyniu, nie wiadomo gdzie wystrzelali trochę polaczków i wielkie halo. A jednak jest HALO, WIELKIE HALO!

To w jaki sposób Rosjanie podeszli do tej tragedii świadczy, że nastąpił przełom. Ludzie pod ambasadą polską, kwiaty, wpisy do księgi kondolencyjnej, to budujące i dające nadzieję, że ci którzy lecieli w ostatni swój rejs wypełnili swe zadania z nawiązką. Dziś oddajemy cześć ich pamięci ufając, że są teraz w lepszym świecie bez kłótni i swarów, bez wojen i animozji.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

rozterki własne, a odsiecz wiedeńska

wtorek, 09 marca 2010 20:07

...a może wszystko ma znaczenie, także to, że jesteśmy tu i teraz. Nie jest lekko, łatwo i przyjemnie bo może ma tak być z jakiegoś powodu? Czasem stykając się z jednym zagadnieniem odkrywamy coś innego, coś z własnego, osobistego podwórka. Test na tajemniczego klienta dla Mc Donald's, który okazał się bardzo wymagający, uzmysłowił mi, że w życiu nie ma łatwizny, nie powinno być, a wszystko, każde wyzwanie ma być traktowane bardzo serio. My Polacy przyzwyczajeni jesteśmy wszystko traktować przez pijacką mgiełkę, a tymczasem rzeczy wymagają poważnego traktowania. To, że mam jak mam zawdzięczam nie tylko sobie, jest to smutna spuścizna po przodkach i konsekwencja ich wyborów, ich niefrasobliwości. I nie tylko o bezpośrednich przodków idzie, a o pradziadów polskich z najdawniejszych czasów. Ktoś dawno temu nie zadbał o coś, czegoś nie zabezpieczył, nie dopilnował. Sobiepaństwo to grzech śmiertelny tego kraju spychający najbiedniejszych w kręgi zagłady. Kraje zachodu potrafiły zadbać o swego obywatela. O ile ja sam nie byłem konsekwentny i nie potrafiłem o coś zadbać, jest to po części wina moich współziomków, po części okupantów, którzy przez wieki rabowali i wyniszczali ten kraj, a także moja własna. Przy czym należy uwzględnić fakt, że gdybym mieszkał w innym kraju, być może moja świadomość byłaby inna (czyli lepsza) bo wynikałaby z przyswojenia sobie lepszych, doskonalszych wzorców. Dlaczego czerpiemy wzorce z Zachodu? Bo są po prostu lepsze. Uczymy się zarządzania jakością, uczymy się od nich wszelkiego działania. Nie wszystko rzecz jasna godne jest papugowania ale mówmy o tym co jest dobre i pożyteczne dla Polaków a te wymienione tu rzeczy na pewno takimi są. Dlaczego nie jesteśmy jak Niemcy? Mam na myśli ich podejście do wszelkiego działania. Świat przekonał się, że niemieckie znaczy dobre „sehr gut". O ile mamy prawo nienawidzić Niemców za to co nam uczynili o tyle powinniśmy ich podziwiać za te cechy, których nam brak. Polak potrafi być i pracowity i zdyscyplinowany i pomysłowy. Niestety inny Polak potrafi skutecznie go wykorzystać, wyciskając jak cytrynę. Tak dzieje się od dawien dawna i wszyscy sąsiedzi i nie tylko oni to widzą i myślą sobie jak Polak Polaka to i ja mogę. Niemcy wykorzystują nas w Lidlach, Kauflandach, Realach i cholera jeszcze wie czym, Szwedzi w Ikeach, Francuzi w Leroy Merlinach, Intermarche i Bricomarche, Portugalczycy w Biedronkach. Czy należy się dziwić, że obcy nie chcą płacić skoro sami swoi lecą w kulki?

Prawdopodobnie istnieje zbiorowa odpowiedzialność za stan zastany i tylko my Polacy możemy naprawić nasze polskie błędy po przodkach, a także współczesnych. Jest to wielkie dzieło, które tylko z pomocą Bożą może się udać.

Różnie można patrzeć na te zagadnienia np. Wdzięczność sąsiadów za pomoc. Austriacy, którzy byli kiedyś naszymi sąsiadami potrzebowali pomocy gdy Turek bił pod Wiedniem. Jan III Sobieski wyruszył poczciwina z odsieczą i uratował tyłek germańskim Austriakom. Minęło 89 lat i Ci sami Austriacy z wdzięczności za uratowanie przyczynili się do zagłady narodu polskiego. Wyczytałem na pewnym forum historyków

 

„...Sobieski mógł narzucić Austrii twarde warunki pomocy. Jeżeli by na nie nie przystała mógłby rozstawić wojska jak do ataku i zaatakować turków zaraz po tym jak tamci wycięliby Austriaków w "pień". Wtedy upieklibyśmy dwie pieczenie na jednym ogniu a Austria byłaby nasza.

 

I proszę o to aby nie wychwalać tak tej odsieczy wiedeńskiej bo ona nic dobrego Polsce nie przyniosła. Fakt, jest powodem do dumy, ale to nie może się równać ze stratami które podczas niej odnieśliśmy."


 

Ale my Polacy jesteśmy do bólu uczciwi i liczymy, że za pomoc należy się nagroda. Tymczasem mało, że nagrody nie było to Leopold I pominął milczeniem fakt, że to nikt inny jak Sobieski uratował austriacką dupę i Austriacy uznali to za fakt oczywisty. No i przyczynek do rozbioru Rzeczpospolitej i to dwakroć!!!! Do tego wszystkiego należy dodać kolejny znaczący fakt; na ziemi austriackiej urodził się jeden z największych o ile nie największy wróg Polski, niejaki Adolf H. Gdyby nie odsiecz Sobieskiego kto wie...może jakiś jego przodek w prostej linii zginąłby, a popapraniec nie narodziłby się ku zagładzie milionów.

Dlaczego Polaków spotyka tyla zła, tyle prześladowań i podłości? Ta spirala zdaje się nie mieć końca. Przeciętny Polak nie może zaznać spokoju, nie może normalnie, naturalnie funkcjonować jak powiedzmy Niemiec, który reprezentuje kraj najbardziej chyba według nas zasługujący na potępienie. Widocznie jednak niemiecka pracowitość i staranność ważniejsza jest od polskiej ofiary. Kto wie-gdyby pomieszać wszystkie rasy świata może dopiero wtedy powstałby superczłowiek bez uprzedzeń rasowych. Gdyby zlikwidować granice, zrównać szanse itd. Dlaczego nie uczyni tego Bóg?dlaczego dawno tego nie uczynił? Jak pojąć sens cierpienia narodów europy w czasie wojny, sens cierpienia w ogóle i te okrucieństwa jakie niekiedy w głowie się nie mieszczą? Tak wiem, to Nie Bóg jest sprawcą tego wszystkiego ale mimo to - dlaczego????????????????????????????????????????????????????????????????

Wiele razy próbowałem wytłumaczyć sobie dlaczego ale wciąż nie potrafię. Może doznam kiedyś olśnienia?


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (31) | dodaj komentarz

...

piątek, 08 stycznia 2010 17:35

Pewna moja dobra znajoma zarówno z bloga jak i z portalu wiersze.bej napisała w komentarzu do mojego posta BETHLEHEM ... "dwa słowa na temat zdjęcia - oczywiście piszę to co myślę, gdyby to było w Polsce na pewno wyglądałoby inaczej. Jestem zawiedziona."

odpowiadam:

...gdyby było w Polsce...to by był pewnie przerost formy nad treścią. Zapominamy, że Chrystus stawiał na skromność i prostotę. Nasze "wypasione" świątynie i równie wypasieni niektórzy kapłani przeczą idei prawdziwego chrześcijaństwa. W sytuacji gdy w kraju jest bieda, a jest, kapłan zamiast wyciągać dłoń po banknot winien sam nieść pomoc najuboższym, organizować jadłodajnie i przytułki dla coraz liczniejszych bezdomnych i bezrobotnych. A potem jest zdziwienie, że mało i coraz mniej wiernych w świątyniach, że kryzys wiary. Sam jestem praktykującym katolikiem ale wiele spraw dosłownie woła o pomstę do Nieba. Wznoszone są przeogromne świątynie przy których powinny być ośrodki wszelkiej pomocy dla potrzebujących, a zamiast tego wszędzie są puszki i urny na pieniądze. nie twierdzę, że Kościół nic nie robi ale z pewnościa mógł by i powinien więcej, dużo więcej!  Lecąc na pielgrzymkę do Ziemi Świętej-my lud zwany wiernymi siedzieliśmy sobie w klasie ekonomicznej zaś trójka księży w pierwszej klasie............... Coraz więcej ludzi wyrzeka na kler ale to sami księża zapracowali sobie na takie opinie. Kościół jest bardzo ważną, potrzebną i wartościową instytucją i serce się łamie gdy widzimy, co się dzieje i o ile nic się nie zmieni, prędzej niż się sądzi zobaczymy pustki w świątyniach, a tego bym nie chciał i wielu pewnie też nie.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

niedziela, 18 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  61 125  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

O właścicielu

Mam już swoje lata, choć niektórzy powiadają,
że mamy tyle na ile się czujemy. Ja czuję się na mniej niż mam. A zainteresowania; coś z literatury sf, poezji, z muzyki - smoothjazz, a cała reszta ujawni się w pisaniu.

O moim bloogu

jesień to taki szczególny czas na refleksje

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 61125

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl